makaronowa zapiekanka

24.10.2014, godzina 12:32

Zapiekanka makaronowa to nuda! Tak oznajmi większa część maluchów. Ale my opisujemy parę sposobów na przełamanie "nudy" makaronu, który może być bezkonkurencyjnym dodatkiem do rozgrywki. Po pierwsze nabądźcie parę opakowań gorszej pasty. Makaron, ze względu na swoje rozmaite formy oraz rozmiary, jest bardzo uniwersalnym narzędziem do zabaw i zastosujecie go do zachęcających prac nawet z małym dzieckiem. Zdołacie go sklejać, nawlekać na nitkę lub linkę, ozdobić lub ugotować. Rozmaite jego warianty świetnie sprawdzą się podczas segregowania, możecie też trenować na nim liczenie oraz poznawać kolory. Makaron w formie rurek jest doskonały do przewlekania, co wyrabia synchronizację wzrokowo-ruchową. Możecie zrobić z niego bransoletki, naszyjniki lub łańcuchy. Jeżeli chcecie, żeby Wasze dekoracje były oryginalniejsze, weźcie makaron w kształcie kokardek (farfale) bądź muszelek. By były efektowniejsze, udekorujcie je spożywczymi lub wodnymi farbkami.

Do zabawy świetny będzie też ugotowany makaron, np. spaghetti. Najmłodszym ogromną frajdę sprawi zgniatanie go, prześlizgiwanie przez palce, zasysanie, łączenie lub rozrywanie. Wszystko to trenuje synchronizację oraz zezwala na zgłębianie właściwości tego, co znajduje się w najbliższym otoczeniu naszego malucha. Kuchnia to także idealne miejsce na rozwój kompetencji językowych. Jest w niej tyle smacznych rzeczy i interesujących przedmiotów, że możecie je dziecku pokazywać, a ono z chęcią będzie powtarzało i zapamiętywało nowe słowa.

Spróbujcie też trochę poeksperymentować z robieniem ciasta lub ciasteczek. Przyszykowaną masę możecie wałkować, ugniatać i rozdzielać na części, uklepywać i jeszcze raz modelować z niej kształty przy użyciu dłoni lub charakterystycznych foremek. Z tego, co da się zachować, przygotujcie jadalne ciastka i pozwólcie, by Wasz brzdąc zrobił parę dla swojego ulubionego misia lub innej zabawki. Takie kuchenne zabawy uczą dzieci pomysłowości i rozwijają twórcze myślenie.

Jeśli przygotowywanie zwykłego posiłku zamienimy w rozrywkę, mamy okazję nauczyć dziecko wielu biegłości: mieszania, przekładania, nalewania, rozrywania czy ugniatania. A przy okazji dziecko uczy się proporcji i ma szansę poznać faktury produktów spożywczych, ich ciężkość, kształty, twardość i miękkość. A pod koniec, wyczerpani zabawą, nie zapomnijcie zjeść waszej zapiekanki makaronowej!

 
© 2017 All Rights Reserved